Скільки разів ви проходили повз Пам’ятник засновникам Києва, що встановлено на березі Дніпра? Скільки разів ви захоплювалися величчю Статуї «Мати-Батьківщина», про яку американці кажуть, що вона з легкістю б дала щигля їх Статуї Свободи? Скільки разів у вас перехоплювало подих у Меморіальному комплексі «Український державний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років»? Напевно що безліч. Всі ці пам’ятки Києва створено завдяки наполегливій праці видатного скульптура Бородая Василя Захаровича.
БОРОДАЙ Василь Захарович – (18 серпня 1917 – 19 квітня 2010) видатний український скульптор, народний художник СРСР, член Академії мистецтва СРСР, учасник Великої вітчизняної війни 1941-1945р.р. На початку 1950-х його і скульптора Миколу Суходолова було залучено до роботи над пам’ятником Миколі Щорсу у Києві. Також Василь Захорович – автор пам’ятників партизанам-ковпаківцям у м. Яремче (1967), Тарасу Шевченку в Арров-парку поблизу Нью-Йорка (1970) та Польщі (Білий Бір, 1986), засновникам Києва (1982), Петру Калнишевському в с. Пустовійтівці Сумської обл. (у співавторстві, 1992). Особливого резонансу набула праця В. Бородая над створенням у 1974-1981 роках Меморіального комплексу «Український державний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років». Образ статуї «Мати-Батьківщина», над якою довелося працювати скульпторові ще на стадії ескізного проекту. Ще одним з найвідомішим мистецьким твором, якому судилося стати художнім символом міста є пам’ятний знак на честь засновників Києва – Кия, Щека, Хорива та їхньої сестри Либеді.
Нашому центру сканування неймовірно пощастило познайомитись та оцифрувати архів слайдів з особистого архіву відомого скульптора. З цим проханням до нас звернувся онук Василя Захаровича – Бородай Василь Петрович. Не можемо навіть передати як тремтіли наші руки, торкаючись до цих сторінок історії. Проте, наше хвилювання не стало на заваді в отриманні якісних цифрових копій архіву. І, з дозволу Василя Петровича, знайомимо вас з деякими з них.